Wydarzenia     Adresy wspólnot    
23 –- 25 pażŸdziernika 2015 i 13 - – 15 listopada 2015 - BÓL KRZYWDY, RADOŚĆ PRZEBACZENIA


BÓL KRZYWDY, RADOŚĆ PRZEBACZENIA, to temat spotkań formacyjnych, które odbyły się w dniach 23 25. 10. 2015 i 13 15. 11. 2015 w Centrum Duchowości im św. Marii De Mattias w Bolesławcu: Każdy w swoim życiu przeżył doświadczenie krzywdy. Niejednokrotnie prowadzi ono do zatwardziałości serca, czasami do tego, że skrzywdzony może stać się krzywdzicielem. Jednak jest jeszcze inna droga: to droga, która prowadzi przez doświadczenie przebaczenia.
Jak przeżywać krzywdę, aby ona nie miała destrukcyjnego wpływu na nasze życie?
Słowo Boże może stać się przewodnikiem w radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami naszego życia. Historia Józefa Egipskiego opisana w Księdze Rodzaju uczy, że na swoje życie, doznane krzywdy można popatrzeć oczyma wiary i zobaczyć BOŻE DZIAŁANIE także w bolesnych doświadczeniach. Inny fragment z Pisma Świętego, to opis spotkania Syrofenicjanki z Jezusem i jej gorącej prośby o uzdrowienie córki. Ta kobieta BARDZIEJ MIŁOWAŁA, dlatego była zdolna do przyjęcia przykrych słów. Nie koncentrowała się na sobie, ale pragnęła dobra dla córki.


Zatem, umieć dostrzegać we własnej historii, również w trudnych jej momentach, BOŻE DZIAŁANIE oraz nie koncentrować się na sobie i swojej krzywdzie, lecz MIŁOWAĆ BARDZIEJ, to pierwszy krok na drodze do pojednania i przebaczenia.
Przez te refleksje przeprowadzał nas o. Fabian Kaltbach OFM. Przypomniał nam na koniec słowa papieża Franciszka o tym, że Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem. To zachęta dla nas, kiedy wracamy do codzienności i naszych wspólnot. Same doświadczając przebaczenia, nie zniechęcajmy się, ale zawsze przebaczajmy doznane krzywdy. Głęboka, Boża radość wypełni wówczas nasze serca.