Wydarzenia     Adresy wspólnot    
20 sierpnia 2016 - 150 rocznica śmierci św. Marii De Mattias


"Aby, szlak stał się ścieżką czy nawet drogą, to nie wystarczy, aby przeszła po nim jedna osoba, gdyż ślady jej kroków zatarłyby się natychmiast, gdyby po nich nie przeszły także i inne osoby i nie podeptały śladów oraz przejścia zaledwie naznaczonego i nie uczyniły go bardziej widocznym".
20 sierpnia 1866 na via Russella w Rzymie, umiera Maria De Mattias – założycielka Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Osoba charyzmatyczna, pokorna i skromna
Dziękczynienie
150 lat później w różnych miejscach na świecie jej duchowe córki – Adoratorki Krwi Chrystusa wraz z rzeszami jej czcicieli celebrowały dziękczynienie za jej życie, charyzmat i dar świętości.
Jednym z takich miejsc dziękczynienia był kościół pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie Kiedrzynie. Tam właśnie 20 sierpnia 2016 roku, zgromadziły się Adoratorki Krwi Chrystusa Prowincji Wrocław wraz z licznie zebranymi wiernymi. W uroczystości razem z siostrami ASC z Bolesławca, Częstochowy, Grójca, Kościeliska Poznania, Warszawy, Wrocławia, Żagania, uczestniczyli polscy członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa, m. in. z Wrocławia, Krakowa, Żagania, Nowego Targu, Makowa Podhalańskiego, Kościeliska i Częstochowy. Obecny był również prof. Jarosław Kweclich, twórca obrazu św. Marii De Mattias umieszczonego w świątyni i poświęconego w tym dniu.
Głównym celebransem dziękczynnej Mszy św. był ks. bp. Antoni Długosz. Wraz z nim koncelebrowali: ks. Wojciech Czernatowicz CPPS, prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa, ks. prał. Marian Szczerba, wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. prałat Eugeniusz Wieczorek – przyjaciel Zgromadzenia, ks. Adam Zyzik, proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Częstochowie-Kiedrzynie i ks. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii pw. Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie.Przed rozpoczęciem Mszy świętej członkini Stowarzyszenia Krwi Chrystusa odczytała wiersz o Marii De Mattias, autorstwa o. Leona Zdzisława Pokorskiego. Było to poetyckie wprowadzenie w mistykę i apostolstwo Marii De Mattias.
Na początku Mszy św. s. Bożena Hulisz ASC – przełożona prowincjalna Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa zaprosiła wszystkich do dziękczynienia za życie i charyzmat św. Marii De Mattias. Na końcu zaś podziękowała wszystkim za wspólną celebrację i obecność „wokół i z” Marią De Mattias i jej duchowymi córkami.
W homilii ks. Biskup powiedział o charyzmacie Marii De Mattias i ukazał drogę jego realizacji we współczesnym świecie „…w historii Kościoła Bóg powołuje ludzi, aby odegrali szczególną misję w dziejach ludzkości. Tak powołał proroków … Głoszenie czci i adorowanie Przenajdroższej Krwi Chrystusa, to szczególny charyzmat św. Marii De Mattias.
… Św. Marii De Mattias odkryła, że sens jej życia to służba człowiekowi. Realizowała swoją misję będąc przedłużeniem męki Jezusa Chrystusa.
W historii zbawienia. Odegrała ona rolę matki, która przypomniała o misji zbawczej Jezusa Chrystusa.… „Adorowanie Przenajdroższej Krwi Chrystusa to szczególny charyzmat niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Musimy dziękować Jezusowi za Jego Najdroższą Krew, dar zbawienia i łaski. Czasem trzeba być gotowym, aby przelać własną krew, po to by triumfowała miłość Jezusa”
Na zakończenie Mszy świętej ks. bp Długosz poświęcił obraz z wizerunkiem św. Marii De Mattias i udzielił wiernym błogosławieństwa relikwiami św. Marii De Mattias. Następnie wszyscy zgromadzeni uczcili relikwie Świętej poprzez ich ucałowanie i otrzymali obrazek z relikwiami. W ten sposób Maria De Mattias poszła w widzialnym znaku do tysiąca polskich rodzin i domów.
Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na „ucztę biesiadną”, którą przygotowały siostry w ogrodzie na terenie Domu Formacji w Częstochowie-Kiedrzynie. Tam wokół figury św. Marii De Mattias dalej trwało świętowanie z „Kobietą Słowa”. Było wspólnotowo, obficie, słodko i radośnie. Słodycze tego świętowania - czyli różne ciasta, zostały przygotowane przez Stowarzyszonych Krwi Chrystusa. Wszyscy byli radośni, szczęśliwi i zachwyceni obfitością stołu.
Oprócz pięknego przeżycia, pielgrzymi mieli także okazję do nabycia różnych pamiątek i dewocjonaliów związanych z św. Marią De Mattias i duchowością Krwi Chrystusa. Zakonny kiermasz prowadziła jak zawsze z wielkim zaangażowaniem s. Adela Rostecka, która zachęcała, aby każdy zabrał do domu widoczny znak tego spotkania.Po wspólnej Agapie, wszyscy syci i szczęśliwi, razem z siostrami udali się do Sanktuarium Krwi Chrystusa. Tam wraz z Księżmi Misjonarzami Krwi Chrystusa, młodzieżą zgromadzoną na VIII Kasperiańskich Dniach Młodych odmówiono Koronkę do Krwi Chrystusa i każdy otrzymał błogosławieństwo Relikwią Krwi .
W atmosferze radości i wdzięczności za św. Marię De Mattias wróciliśmy do swoich wspólnot, domów i codziennych obowiązków.
Błogosławiona Krew Jezusowa! Na wieki Błogosławiona.
s. Gabriela Janikula ASC